Domowe sposoby na biegunkę
9

A A A

Uciążliwe objawy biegunki dotyczyły z całą pewnością kiedyś każdego z nas. Częste wizyty w toalecie, ból brzucha, a nierzadko nawet gorączka, skutecznie potrafią uprzykrzyć życie każdemu człowiekowi. W trudnych chwilach liczy się przede wszystkim skuteczność terapii, która najczęściej obfituje w różnorodne lekarstwa, dostępne teraz bez problemu w aptekach.

Zioła na biegunkę

Pierwszym z domowych sposobów jest przede wszystkim ograniczenie dziennej ilości spożywanego pożywienia, w niektórych przypadkach nawet ścisła głodówka. Bardzo pomocne w leczeniu biegunki są również przeróżne preparaty ziołowe, obfitujące w preparaty garbnikowe – naturalne substancje chroniące rośliny przed atakami bakterii. W organizmie człowieka wykazują one działanie ściągające, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze, co ma duże znaczenie zwłaszcza a biegunkach bakteryjnych.

Domowe sposoby na biegunkę

Pięciornik, fot. BugMan50 via Compfight cc

Często stosuje się preparaty kory dębu szypułkowego oraz bezszypułkowego zarówno w formie naparów, jak również tabletek. Kuracja powinna trwać jednak nie dłużej niż kilkanaście dni – garbniki zawarte w korze dębu mogą powodować zaburzenia w przyswajaniu niektórych witamin i mikroelementów. Korzystne działanie na układ trawienny wykazuje ponadto kłącze pięciornika i rdestu wężownika – substancje zawarte w tych roślinach unieczynniają niektóre toksyny bakteryjne, mają również działanie przeciwzapalne.

U dzieci stosuje się przede wszystkim kurację liśćmi jeżyny, z których sporządza się bogaty w witaminę C i substancje o działaniu przeciwzapalnym napar.

Skuteczność

Domowe sposoby na biegunkę nie działają z całą pewnością tak szybko jak konwencjonalne metody leczenia, jednak będzie to dobra propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać ogólnodostępnych leków. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że długotrwałe objawy biegunki, których nie da się usunąć metodami domowymi lub nawet leczeniem farmakologicznym, wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Domowe sposoby na biegunkę wiki

    podczas biegunek stosuje diete lekko strawna, sucharki, wafle ryzowe, andruty, gorzka mocna herbate, no i oczywiscie duzo wody mineralnej, zapobieganie odwodnieniom podczas biegunek jest bardzo wazne, juz kiedys trafilam do szpitala z podwodu odwodnienia przy biegunce, nie chce zeby sie to powtorzylo… a i oczywiscie pije tez orsalit, czyli uzupelnienie elektrolitow, co takze skutecznie pozwala zapobiec odwodnieniu

    Odpowiedz

  2. Re: Domowe sposoby na biegunkę Andrzej

    Moja babcia miała taki sposób, gotowała jajko na twardo, kroiła w kosteczkę posypywała dość znacznie pieprzem i zalała dwiema łyżeczkami octu, zawsze działało.

    Odpowiedz